Fotografijų paroda „Mažoji Šilalės krašto architektūra“

By 2022-11-235 gruodžio, 2022Parodos

Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje eksponuojama fotografijų paroda „Mažoji Šilalės krašto architektūra“.

Kryžiai, stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės jau ne vieną šimtmetį yra neatskiriama Lietuvos kraštovaizdžio dalis. Sakraliniai paminklai stovėjo sodybose, kaimuose ir miesteliuose, kapinėse ir šventoriuose, pakelėse ir kryžkelėse, prie upių, ežerų ar stebuklais pagarsėjusiose vietose. Žmonės juos statė įvairiomis intencijomis ir progomis, siekdami išprašyti Dievo malonių ar už jas dėkodami. Žemaitijos peizažui būdingos ant žemės stovinčios medinės nedidelio namelio ar mažos bažnytėlės pavidalo koplytėlės. Jos skiriasi savo uždarumu (atviros tik iš priekio, iš trijų pusių arba visai atviros), taip pat ir aukštų skaičiumi (vieno, dviejų). Skirtingi ir koplytėlių pamatai: vienos pastatytos ant akmens, kitos – ant akmenų arba plytų mūro, medinio rentinio. Kaip ir visuose Žemaitijos sakraliniuose paminkluose, taip ir Šilalės rajono meistrų pagamintuose visuomet yra nuo vienos-dviejų ar net daugiau skulptūrėlių. Koplytėlės ir koplytstulpiai mūsų rajone yra akmeniniai, su metalo akcentais bei mediniai. Mediniai koplytstulpiai – nykstanti architektūrinio paveldo dalis, kurią siekiama išsaugoti bent jau fotografijose. Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus šiuo projektu siekia užfiksuoti nuotraukose mažosios architektūros pavyzdžius mūsų rajone, sudaryti koplytėlių ir koplytstulpių sąrašą. Pirminiame etape užfiksuota trijų seniūnijų (Bijotų, Upynos ir Kaltinėnų) mažoji architektūra ir surengta fotografijų paroda.

Paroda veiks iki 2023 m. sausio 06 d.

Projektą finansavo Šilalės rajono savivaldybė.

Kviečiame apsilankyti!