Kviečiame atvykti į tapybos darbų parodą „Penktasis Dievo įsakymas”

By 2024-06-05Parodos

Parodos „Penktasis Dievo įsakymas…“ tikslas – visų karo paliestų žmonių parama. Paroda, susijusi su Dekalogo įsakymu „Nežudyk“, meninėmis priemonėmis pasakoja apie karą, Rusijos agresiją ir viską, kas dabar su tuo susiję. Joje dalyvauja Lenkijos dailininkų sąjungos Poznanės skyriaus nariai bei kviestiniai Lenkijos menininkai ir poetai. Paroda Poznanės galerijoje „U Jezuitów“ pristatyta per pirmąsias 2022-aisiais Ukrainoje prasidėjusio karo metines – 2023 m. vasario 24 d., tai buvo ne tik simboliška, bet ir tiesiogiai prisidėjo prie šio renginio tikslų.

Parodos kuratorė Liza Kesauri.

Kiekvienas iš mūsų žino, koks frazės „Penktasis Dievo įsakymas…“ tęsinys. Taip pavadinta paroda atidaryta nepaprastai reikšmingą dieną – vasario 24-ąją, per pirmąsias Putino valdomos Rusijos invazijos į suverenią ir nepriklausomą (nuo tarybų šalies griūties laikų) Ukrainos valstybę metines. Paroda – tai ne manifestas, o Dekalogo, mūsų civilizacijos pagrindo, penktojo įsakymo priminimas. Jau dvejus metus trunka kova su agresoriumi, dvejus metus vyksta žiaurus puolimas, dvejus metus civilizuotos Europos šalys ir JAV padeda Ukrainai. Per tuos dvejus metus, kai trunka karas, ir ankstesniais metais sukurta daugybė antikarinių meno darbų ir eilėraščių, kilo daugybė protestų prieš totalitarinius ir antidemokratinius judėjimus.

Parodą sumanė grafikas ir tapytojas Mark Maksimovich, Lenkijos dailininkų sąjungos Poznanės skyriaus pirmininkas, aktyviai antitotalitariniuose judėjimuose dalyvaujantis Baltarusijos lenkų sąjungos veikėjas, gyvenantis Poznanėje. Parodos idėją palaikė Poznanės kultūrinės integracijos centro direktorius brolis Jacek Wróbel SJ. Eksponuojami darbai išreiškia protestą ir yra skydas, kuris atmuša karo demonus ir juos sunaikina. Šis menas – tai ginklas kovai su vidiniais ir išoriniais priešais, su mirties civilizacija.

Parodos atidarymas jėzuitų ordinui priklausančioje galerijoje „U Jezuitów“ įvyko 2023 m. vasario 24 d. Tai buvo pirmasis iš dvi dienas vykusio pirmųjų karo Ukrainoje metinių minėjimo renginių, kuriuose dalyvavo ukrainiečių pabėgėlių iš karo apimtų regionų bendruomenė su Poznanės stačiatikių bendruomenės šventiku bei arkivyskupu Stanisławu Gądeckiu. Prisiminkime popiežiaus Pranciškaus žodžius iš Antonio Spadaro SJ knygos „Dieviškasis siužetas“: „Menininkai ir rašytojai dėl jų ypatingo poveikio gali išsaugoti Evangelijos žinios galią.“

Menininkas Jan Wojciech Malik